Seyrek Saç

Seyrek Saç

Herkesin saçı farklı özeliklere sahiptir. En beğenilen saç özellikleri ise gür ve parlak saçlardır. Seyrek saç ve cılız saçlara sahip olan kişiler saçlarını çoğaltmak için birtakım tedavi yöntemlerine başvurur. Saç kaybına uğrayan kişiler ise doğal tedavi yöntemlerinden ziyade saç ekim merkezlerine akın eder. Bu anlamda saç tedavisinde doğal yöntemlere başvurarak saç kaybını en aza indirmek en mantıklı seçim olacak.

Doğal Saç Tedavisi

Doğal saç tedavisi yöntemlerinde bulunmak adına günlük saç bakım maskeleri uygulamanız gerekir. Bu maskelerde ise doğal ürünlerin kullanılması gerekir. Doğal ürünler;

  • Sarımsak
  • Argan yağı
  • Yumurta
  • Zeytinyağı
  • Hindistan Cevizi yağı
  • Hindistan Cevizi Sütü

Olarak karşımıza çıkar. Doğal yöntemlerden yararlanılarak saç bakımı yapılmalı ve seyrek saç oluşmasını en aza indirmelisiniz. Bu amaçla zeytin yağı ve argan yağını karıştırarak özel bir kür elde etmeniz mümkün. Bu yağlar saçın canlı ve parlak görünesini sağlayarak daha güçlü bir görüntüye kavuşmasını sağlayacak. Yumurta içinde pek çok vitamin bulunduran bir besindir. Bu besin ögesini direkt olarak saçınıza uygulayabileceğiniz gibi mayanoz ile karışım yaparak da uygulayabilirsiniz. Mayonez saç bakımında seyrek saçlı kişilerin oldukça fazla kullandığı yöntemler arasında yer alır.

Seyrek Saç Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Seyrek saç yapısı bakımından zayıf ve güçsüzdür. Bu saç türüne sahip olan bayanlar genellikle saçlarına türlü türlü işlemler uygulayarak güçlendirmeye çalışır. Ancak öncelikle yapılaması gereken işlem saç dökülmelerinin önüne geçmektir. Saç dökülmelerinin önüne geçmek adına;

  • Saçlarınızı mümkün olduğunca boyamaktan kaçının. Saç boyaları içerisinde bulunan kimyasallar nedeni ile saç dökülmelerine neden olur. İlle de boyamak istiyorsanız da kendi saç renginizin üç ton üstünde ya da üç ton altında bir renk tercih etmeniz yerinde olacak.
  • Gün içinde saçlarınızı sık sık yıkamaktan kaçının. Saçlar soğuk ve sıcak sudan etkilenir. Bunun yanında yıkama işlemi sırasında ovalamada bulunarak saçların kırılmasına be yıpranmasına neden olursunuz. Bu nedenle saçlarınızı iki günde bir yıkamanız bu yıpranmaların önüne geçilmesini sağlayacak.
  • Saçlarınızı sıkı sıkı bağlamaktan da kaçınarak seyrek saç oluşumunu en aza indirmiş olursunuz.