Saç Dökülmesinin Önüne Geçen 5 Doğal Yöntem

Yazar: sacekim12

Toplumda yaygın olarak görülen saç dökülmesi her yaş grubunda karşımıza çıkabilecek bir problemdir. Yenilenmek amacıyla dökülen saçlar herhangi bir görüntü bozukluğuna sebebiyet vermez ancak çeşitli nedenlerle(psikolojik, hormonal, fiziksel vb.) aşırı miktarda saç dökülmeleri görülürse, kişi bu durumdan rahatsızlık duyabilir. Kişisel bakım marketlerinde bulunan ve saçların dökülmesini engellemek için satın alabileceğiniz birçok şampuan türünün yanı sıra kendinizin de evde kolayca hazırlayıp uygulayabileceği yöntemler de vardır.

Kalendula, papatya karışımı (saç köklerini güçlendirir ve saçı kepeklerden arındırır)

Malzemeler:

2 yemek kaşığı kalendula

2 yemek kaşığı papatya

1 yemek kaşığı lavanta çiçeği

Yarım yemek kaşığı kekik otu

Hazırlanış:

Bitkilerin bulunduğu bir kaba 1.5 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatın ve 20 dakika demleyin. Bu karışımı kullanarak saçlarınızı yıkayın. Bu karışımı uygulamak için açık renkli saça sahip olmanız gerekir. Saçları güçlendirir ve kepekten arınmasına yardımcı olur.

Mayonez maskesi:

Malzemeler:

1 yumurta

2 çorba kaşığı bitkisel yağ

1 çorba kaşığı sirke

Hazırlanış:

Malzemeleri iyice karıştırarak çırpın. Bu karışımı kafa derinize iyice yedirmek şartıyla uygulayın. Saçlarınızı tarayarak karışımın bütün deriye eşit şekilde yayıldığından emin olun.15 dakika kafanızda bekletin. Etkileşimden sonra saçlarınızı yıkayın. Hazırladığınız karışım kafa derisini nemlendirir ve kuruyan saçların yağ ile beslenmesini sağlar. Ayrıca saçlarınız daha parlak ve yumuşak bir hal alır.

Adaçayı, gül karışımı

Malzemeler:

2 yemek kaşığı adaçayı yaprağı

1 yemek kaşığı karahindiba yaprağı

2 yemek kaşığı dul avrat yaprağı

1 yemek kaşığı gül yaprağı

Hazırlanış:

Bitkileri bir kaba alın, üzerlerine 2.5 litre kaynar su ekleyin ve üzerini kapatıp demlenmeye bırakın. Soğuyana kadar bekledikten sonra hazırladığınız karışım ile saçlarınızı yıkayın. Saç köklerini sağlamlaştırır ve saça eski sağlamlığını kazandırır.

Havuçlu limon karışımı

Mide ve böbrek rahatsızlıklarından dolayı saç sorunları yaşayanlar için ideal.

Malzemeler:

3 yemek kaşığı havuç suyu

6 damla limon suyu

Hazırlanış:

Malzemeleri karıştırıp saçları kötü uzayan çocuklara içirebilirsiniz. Havuç gözlere iyi geldiği gibi saçlara da çok iyi gelir. Bu besin içerdiği A vitamini sayesinde saçlara parlaklık ve canlılık veren, saç dökülmesini engelleyen ‘’sebum’’ üretimini destekler. Bu nedenle havucu bol miktarda kullanabilirsiniz; havuç çayı demleyin, havuç köftesi yapın, haşlayın. Saçları iç organ rahatsızlıklarından dolayı sorunlu olan bireyler için bire bir.

Aloe vera

Saç dökülmesi denilince akla ilk gelen bir diğer bitki de Aleo vera’dır. Yıpranmaya bağlı saç dökülmelerini engellemede önemli bir bitki olan Aleo vera saçın daha sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlar. Saç dökülmesini engellemek için Aleo vera bitkisinin bulunduğu bakım ürünleri kullanabileceğiniz gibi Aleo vera jelini saç derisine masaj şeklinde de uygulayabilirsiniz.