Saç Dökülmesine Karşı “Saç Botoksu” Tedavisi

Yazar: sacekim12

İnsan hayatında her gün yaklaşık olarak 50-100 arası saç teli kaybedilir. Saç kaybı farklı etkenlere dayanırken bunu önlemenin ve en aza indirmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de saç botoksu olarak bilinmektedir.

Botoks Nedir?

Botulinum adından bir bakteriden elde edilen, kaşların gevşemesine yol açan ve 20 yıldan uzun süredir tıp alanında kullanılan FDA tarafından onaylanmış bir ilaçtır. Toksin içeren bu ilaç deriye enjekte edildiği zaman germe, açma, sinir iletimini kesme gibi işlemleri yapar.

Günlük olarak yetişkin erkekler ve kadınlarda ortalama 100 civarı saç dökülmesi olağan karşılanırken, bu sayı 100’ün üzerine çıktığı zaman saçlı deride boşluklar oluşmaya başlar ve bu durum tedaviyi gerektirir. Bu hastalarda metabolik olarak herhangi bir rahatsızlığı, hormon düzensizliği, vitamin eksikliği olup olmadığı kontrol edilmelidir. Saç dökülmesine karşı kullanılan tedavi yöntemleri şöyledir;

l Saç Botoksu,

l Grp,

l Saç Mezoterapisi,

l Oral Alınım ile Vitamin Kompleksleri,

l Hormonal Tedaviler,

l Dermaroller.

Amerika’da yaşamakta olan 18 ile 65 yaş arası saç dökülmesi problemleri yaşayan erkek hastalar üzerinde yapılan bir çalışma sonucunda kafa derisinin olduğu bölgedeki kaslar arasına yapılan botoks enjekti , bu probleme karşı başarılı olunacağını göstermiştir. Botoks enjeksiyonunun yapılması ile saçlı derinin olduğu bölgedeki damar çeperlerindeki kaslarda gevşeme olduğu gözlemlenmiştir. Böylece bu bölgenin kanlanması ile doğal bir şekilde oksijenlenmesi sağlanmış oluyor. Hücrelerin bu sayede ihtiyaç duyduğu maddeler yüksek oranlarda aktarılabiliyor.

Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Saç dökülmesinin ortaya çıkışının en büyük nedeni olan DHT (Dihidrotestosteron) hormonu, saçın köklerine doğru yaptığı baskı yüzünden saç kayıplarına neden olmaktadır. Oksijensiz alanlarda daha hızlı artış gösteren testosteron hormonundan metabolize olup ortaya çıkar. Oksijenin olması bu dönüşümü engelleyerek, dolaşımda daha fazla miktarda oksijen bulunması testosteron hormonunun DHT yerine östradiole hormonuna dönüşmesini sağlar. Bu şekilde uygulanan saç botoksu dökülmeye karşı bir mekanizmanın normal bir şekilde çalışarak damarların genişlemesine ve oksijenin serbest bir şekilde dolanmasına katkı sağlar.