Saç Boyama

Saç Boyama

Hepimiz zaman zaman bir değişiklik isteriz ve işe saçlardan başlarız. Bu anlamda saç boyama konusunda iki alternatif bulunur. Kuaförde saç boyatma ve evde saç boya. Kuaföre gidecek bütçesi bulunmayan ya da kuaföründen memnun olmayanlar genellikle evde saç boyamayı tercih eder. Bu doğrultuda ilerleyecek olursak bilmeniz gereken birtakım pratik bilgiler bulunur.

Saç Boyamadan Önce;

Saç renginize karar vermelisiniz. İki rengi karıştırarak da istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Eğer saçlarınız uzun ve kalın telli ise iki tüp boya almanız gerekir. Kısa ve ince telli saçlara sahipseniz bir tüp yeterli olacak.

Evde Saç Boyamak İçin Bilinmesi Gerekenler

  • Saç boyama konusunda kuaförlere taş çıkaranlar genellikle bu bilgilere hakimdir. Eğer saçlarınızı evde boyamaya karar vermişseniz ve bu işlemi ilk defa gerçekleştiriyorsanız bilmeniz gerekenler;
  • Saçınızın tamamını boyamadan önce mutlaka bir tutam ayırarak saç testi yapın. Boyalarda var olan kimyasalı test edebilmek için bu yöntem oldukça önemli. Bazı kişilerde bu durum ciddi alerjik sorunlara yol açabiliyor. Eğer cildinizde herhangi bir sıkıntı oluşmadıysa boyama durumuna devam edebilirsiniz.
  • Renge tam olarak karar verdiyseniz boyamak adına bir yumurta fırçası alabilirsiniz. Boyayı ve oksidini mutlaka iyice karıştırmanız gerekir.
  • Karışımın ardından boyama işlemine geçebilirsiniz. Boyama işlemine öncelikle saç diplerinizden başlayın. Dip boyama işlemini ise hızlı bir şekilde yapmanız gerekir. Boya çok çabuk etkisini gösterecektir. Hızlı bir dip boyama işleminde renk her yere eşit bir şekilde dağılır.
  • Dip boyasından sonra tüm saça boyayı yayarak fırça yardımı ile saç boyama işlemini tamamlayabilirsiniz. Boyama işlemini gerçekleştirdikten sonra ise 30-40 dakika kadar bekleyerek saçınızı yıkayabilirsiniz.

Saç Boyaması Sonucunda Oluşan Grilik Nasıl Geçer?

Saç boyama işleminin sonunda eğer saçınızda gri bir görünüm oluştuysa bunun çözümü oldukça basit. Yapmanız gereken saçınızı beyaz sabun yardımı ile yıkamak. Beyaz sabun gri rengin akmasına yardımcı olacak. Üstüne bir boyama işlemi yapmaktan daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Üst üste saç boyama işleminde bulunursanız saçınız yanabilir ya da yıpranarak kopabilir. Her yıkama işleminin ardından griliğin aktığına şahit olacaksınız.

Sonraki Yazı: Saç Ekimi Ankara