Saç Bakımı

Saç Bakımı

Kadınların çoğu saçlarına oldukça fazla önem verir. Sağlıklı ve güzel saçlar için kozmetik ürünlerine tonla para verilir. Ancak günlük dikkat edeceğiniz birtakım yöntemler ile saç bakımı konusunu kolaylıkla halledebilirsiniz.

Saç Bakımında Pratik İpuçları

Saçınızı sık sık yıkamayın. Saçlarınızı yıkarken ise şampuan dökmeden önce mutlaka ıslatın. Islanan saçlarınıza masaj yaparak şampuan uygulayın. Mümkünse uzun süre ovalama ya da köpürtme işleminde bulunmayın. Bu işlemler saçınızın kırılmasına neden olacak. Oysa saçınıza yaklaşık yirmi saniyelik bir masaj ile şampuanlama işleminde bulunmanız yeterli.

Islak olan saçlar kesinlikle taranmamalı. Saçlarınızı kuruladıktan sonra geniş bir tarak yardımıyla tarayın. Saç kurutma makinesi yerine ise kendi kendine kurumasını bekleyin. Isı veren aletler saça zarar verir. Mümkün olduğunca az kullanmaya özen gösterin.

Saçlarınızı sık sık yıkamaktan kaçının. Kozmetik yağlar yerine saçın en çok kendi yağına ihtiyacı var. Bu nedenle iki günde bir yıkamanız ideal olanıdır.

Jöle gibi saça zarar veren maddeleri sürmekten mümkün olduğunca kaçının. Saç dökülmesine neden olan her türlü etkiden uzak durun. Bunun yerine saç bakım yağlarını kullanabilirsiniz.

Doğal yöntemler ile oluşturacağınız kürlerde size oldukça yardımcı olacak. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve badem yağı saç bakımı konusunda oldukça etkili olan yağlardan biri.

Yıpranmış ve Kuru Saçlar İçin Saç Bakımı

Saçlarda en çok görülen sorunlardan biri de yıpranmış ve kırık saç yapısı. Bu nedenle saçınızın iyi bir nemlendiriciye ihtiyacı var. Argan yağı bu konuda oldukça etkili. Bunun dışında ise gliserin, shea yağı gibi ürünleri de kullanabilirsiniz.

Isıya karşı saçınızı mutlaka koruyun. Bu amaçla saç şekillendirmeden önce kullanabilmek için ısıya karşı koruyucu ürünler tercih edin. Eğer saçlarınız ince telli ise düzleştirici ya da maşa kullanırken ısı değerini mutlaka düşürün.

Yaklaşık olarak sekiz hafta süre ile saçlarınızı kestirmekten çekinmeyin. Bu sayede daha sağlıklı saçlara kavuşulur.

Beslenmenize mutlaka dikkat edin. Saç bakımı için özellikle avokado ve somon besinlerini tüketmeye özen gösterin. Bu besinlerde bulunan yağ asidi sayesinde kuru saçlarınız nemlenecek ve sağlıklı bir görünüm kazanacak.