Erkeklere Özel Saç Bakım Metodları

Yazar: sacekim12

Saç bakımı sadece kadınlara has bir durummuş gibi görünse de günümüzde erkeklerde saç bakımına oldukça özen göstermektedir. Erkek saç bakımı saçların parlak, hacimli, şekilli olması için değil sağlıklı olması içinde özen gösterilmesi gereken bir konudur. Bu yüzden kadın erkek her bireyin saç bakımını iyi bir şekilde yapması gerekmektedir. Erkekler kadınlardaki gibi boya, maşa veya düzleştirici gibi işlemleri çok kullanmazlar. Bu yüzdende saçlarında kırık, yanık veya kopma gibi problemler de doğal olarak yaşanmıyor. Genellikle erkeklerin saç problemleri kepek, dökülme, yağlanma, matlaşma veya kuruluk gibi sorunlardır. Erkekler için iyi bir saç, sağlıklı, bakımlı ve parlak olan saç demektir. Bu yüzden saç bakımlarını bu yönde yapma ihtiyacı duyarlar.

Erkek Saç Bakımı Yaparken Şampuan Kullanımı

Erkeklerin evde saç bakımı için en çok önem verdiği konu şampuandır. Erkekler bu konuda oldukça avantajlıdır. Piyasada satılan pek çok şampuan erkek saç bakımı için uygun ürünlerdir. Erkeklerin saçlarında saç kuruma problemi çok yaşanan bir durum değildir. Saçlarda görülen genel problem yağlanmadır. Özellikle erkek saçları kadınlara göre kısa olduğundan saç her gün yıkamaya ve maskeye uygundur. Günlük yıkayarak ya da maske uygulayarak bu problem kontrol altında tutulabilir.

Erkeklerin saçları genellikle kısa olduğu için şampuanın direkt olarak saça değil önce avuç içine sonra saça uygulanması gerekir. Bunun nedeni ise saça homojen şekilde dağılması ve saç diplerinde tortulanma yapmaması içindir.

Erkek Saç Bakımında Şekillendirici Etkisi

Erkeklerin saçlarını şekillendirilmek için kullandığı kimyasallar, jöle, briyantin, şekillendirici sprey ve türevleridir. Bu kimyasalların ise saçta yaptığı en büyük sorun kepek problemidir. Bu problemin yaşanmaması için saç yıkandıktan sonra öne doğru taranarak kurutulmalıdır. Daha sonra şekil verme işlemi için taze limon suyu kullanılması saçın doğal ve zararsız bir şekilde şekillendirilmesini sağlar.

Erkek Saç Bakımında Saç Kesimi

Özellikle uzun saçlı erkeklerin saçlarını en az 2 ayda bir kestirmesi gerekmektedir. Erkeklerin saçları kadınlara oranla daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar fakat kullanılan kimyasallar buna izin vermez ve saç yıpranır. Yıpranan saçların 2 ayda bir kere 2 ya da 3 santim kısalması saçların yenilenmesini sağlayacaktır.

Erkeklerin kullandığı fakat yanlış bilgi olan saç kazıtması, saçı gürleştirme ya da yeniden çıkartma gibi bir etkisi yoktur. Saç dökülmesinin önlenmesi için ya da güçlenmesi için yapılabilecek tek bakım yöntemi doğal malzemelerden yapılmış saç maskeleridir.

Erkek Saç Bakım Ürünleri

Erkek saç bakım ürünlerinin temini hem çok kolay hem de uygulanması çok basittir. Saç dökülmelerinin önlenmesi için çeşitli markaların bitkisel şampuanları vardır. Saç kurutma ya da nemlendirme yapan veya vitamin desteği veren kremler bulunur. Yıpranmaya karşı doğal serumlar ve kolay taranması için spreyler bulunur. Ayrıca hemen her markanın erkekler için özel şampuanı vardır.