Doğal Saç Bakım Kürleri

Yazar: sacekim12

Özellikle bayanlarda maşa, fön, boya, hava kirliliği, mevsim değişikliği ve daha birçok etken sebebiyle yıpranan saçlar, saç bakım kürleri ile canlılığını koruyabilmektedir. Bunun dışında kadın erkek fark etmeksizin birçok kişinin problemi olan saç dökülmeleri de, yapılan maskeler ve kürler sayesinde son bulmaktadır. Özellikle kışın kuruyan ve canlılığını kaybeden saçlardan şikayetçi olan kişiler, bunun kolay ve etkili çözümünü aramaktadırlar. Saymakla bitiremeyeceğimiz saç bakım kürleri bu konuda insanların imdadına yetişmektedir hem yapılışı hem de uygulaması kolay olan bu kürler, saçlarınızın sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Ancak burada önemli olan saç tipinize uygun bir saç bakım kürünü tercih etmenizdir. Birçok çeşitli saç bakım kürünün olması bir yandan avantajken, bu çeşitler arasından yanlış olanı seçmek sizin için dezavantaj olacaktır. Bu yüzden seçeceğiniz saç bakım kürünü tüm detaylarıyla öğrenmeniz, size uygun olup olmadığından emin olmanız gerekir.

Boyadan Yanan Saçların Bakımı

Saç boyama sırasında saçların yanması, bayanların en çok korktuğu konulardan biridir. Kimse bu durumun başına gelmesini istemez. Ancak bunu yaşayan bayanlarda, yumurta ile hazırlanan kür sayesinde bu durumu en kısa ve en az zararla atlatabilir. Bunun için sizlere yumurtalı kür tarifi vereceğiz. Uygulanması çok basit olan bu kürde ihtiyacınız olan tek şey, yumurta ve Hindistan yağıdır. 1 tane yumurtayı 5 kaşık Hindistan yağı ile karıştırdıktan sonra saç köklerinden itibaren aşağıya doğru saçlarınıza sürün. Yaklaşık yarım saat sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Eğer yumurta sizde alerjik bir reaksiyon meydana getirmediyse bu uygulamayı her gün yapmaya devam edin.

Çok Kuru Saçlar İçin Bakım Kürü

Saçları çok kuru olan kişiler yumurta akı ile hazırlanan saç bakım kürleri sayesinde daha sağlıklı ve parlak saçlar elde edebilir. Burada yumurta akı saçlarınızı canlandıracak ve nemlendirerek yumuşatacaktır. Saçın uzunluğuna göre 1 ya da 2 tane yumurta akını çırparak, bir kaşık yağsız yoğurdu üzerine ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinizden uçlara kadar sürün. Bu sayede saç telleriniz üzerinde koruyucu bir tabaka oluşacak ve çevresel faktörlere, güneşe ya da ısıya karşı saç direnciniz artacaktır. Maskeyi yarım saat beklettikten sonra mümkünse soğuk suyla ya da ılık suyla yıkamalısınız. Çünkü saçlarınızı sıcak suyla yıkarsanız, yumurta akının saçınızda pişmesine ve zor çıkmasına sebep olursunuz.

Yağlı Saçlar İçin Bakım Kürü

Saçı yağlı olan kişilerin lavanta kürünü uygulamaları oldukça olumlu sonuçlar verecektir. Lavanta küründe ise ihtiyacınız olan tek şey bir tutam lavanta ve 3 su bardağı klorsuz su. Lavanta, suyun içerisine katılarak 7-8 dakika kaynatılır, sonrasında süzülür. Bu karışımı ılık olarak saç diplerinizden başlayarak, saç uçlarınıza doğru yedirin. 30 dakika bekleyip ardından saçlarınızı durulayın. Burada uyarmamız gereken bir nokta vardır ki oda lavanta kürünün temiz saça uygulanmasıdır. Uygulamadan önce saç tipinize uygun bir şampuan ile mutlakla saçlarınızı yıkayın.